Polievanie izbových rastlín je jednou z tých činností, ktoré sa na prvý pohľad zdajú jednoduché. Máte rastlinu, máte vodu, tak to jednoducho spojíte, však? Ale tu prichádza prekvapenie – vaše zelené krásky majú svoje vlastné názory na to, ako, kedy a koľko ich polievať. A ak ich nesprávne pochopíte, rýchlo sa vám odmenia žltými listami, ovisnutými stonkami alebo tichým smutným odchodom do rastlinného neba.
Každá rastlina je iná, spoznajte ju
Na začiatok je dôležité pochopiť, že každá rastlina je iná. To, čo funguje na kaktus, môže byť katastrofou pre papraď. Kaktus má rád vodu len raz za čas, a ešte aj vtedy len trošku, aby mal pocit, že je stále na púšti. Papraď je na druhej strane niečo ako rastlinný fanúšik wellnessu – miluje vlhkosť, vlhké prostredie a neustále dávky vlahy. Takže prvým krokom je spoznať svoje rastliny. Nie, nestačí im dať mená – musíte vedieť, odkiaľ pochádzajú a aké podmienky potrebujú.
Odporúčame: Adzuki fazuľa – účinky na zdravie, recepty aj dôležité upozornenia pre použitím
Kedy polievať?
Ďalej je tu otázka intervalu polievania. Niektorí ľudia polievajú rastliny každý deň, čo je ako keby ste nútili svojho psa zjesť celé balenie granúl naraz. Väčšina rastlín má radšej, keď im dáte čas vyschnúť. Pred ďalším polievaním je dobré skontrolovať pôdu.
Ak je na povrchu suchá, skúste trochu rypnúť prstom dovnútra. Ak je pôda stále vlhká, krhličku ešte na chvíľu odložte. Rastliny nerady plávajú v bahne. Výnimkou sú tie, ktoré milujú vysokú vlhkosť, ako spomínané paprade alebo tropické krásky. Tie sa občas nebránia ani sprche.
Množstvo vody – menej je niekedy viac
Ak si myslíte, že dať viac je vždy lepšie, vaše izbové rastliny vám rýchlo ukážu pravý opak. Polievajte dostatočne, aby voda dosiahla ku koreňom, ale nezabúdajte, že každý kvetináč by mal mať drenážne otvory. Ak ich nemá, voda nemá kam odtiecť a korene môžu začať hniť. A verte, že zápach hnijúcich koreňov nie je vôbec príjemný.
Aká voda je najlepšia?
Pozor si dajte aj na kvalitu vody. Ak polievate priamo z vodovodu a máte tvrdú vodu, vaše rastliny to nemusia oceniť. Najmä tie citlivé, ako napr. orchidey, môžu protestovať (škvrnité alebo poškodené listy). Ideálne je použiť odstátu vodu.
Odporúčame: Kuracie krídelká, ktoré očaria každého: Skúste ich na rôzne spôsoby
DepositphotosTipy na polievanie najobľúbenejších izboviek
Pothos (Šplhavník)
Tento obľúbený nezmar zvládne veľa, ale radšej ho nerozmaznávajte. Pôdu medzi jednotlivými zálievkami nechajte na povrchu vyschnúť. Ak listy začnú ovísať, je to signál, že si žiada trochu vody. Dajte si však pozor na preliatie – šplhavník to nemá rád, spôsobuje mu hnitie koreňov.
Monstera
Monstera si potrpí na vlhkú pôdu, ale nie mokrú. Polievajte ju raz za týždeň alebo keď vrchné dva centimetre pôdy vyschnú. Ak je vzduch v miestnosti suchý, ocení pravidelné rosenie. Jej listy vďaka tomu ostanú zdravé a lesklé.
Fikus (Ficus benjamina)
Tento elegantný stromček má rád rovnomerne vlhkú pôdu, ale neznáša preliatie. Polievajte ho, keď vrchná vrstva pôdy mierne vyschne. Ak mu opadávajú listy, môže to byť dôsledok nadmernej zálievky, sucha alebo náhlych zmien teploty.
Orchidea (Phalaenopsis)
Orchidey majú rady špecifickú starostlivosť. Ideálne je ich polievať raz za týždeň, a to namáčaním kvetináča na 10–15 minút do vody, aby substrát nasiakol vodou. Potom ich nechajte dôkladne odkvapkať, aby v kvetináči nezostala prebytočná voda. Tvrdá voda orchideám nesedí, preto je dobré použiť odstátu alebo filtrovanú vodu.
Odporúčame: Trpíte na bolesť nôh? Čo môže byť dôvodom a ako to vyriešiť?
Papraď (Nephrolepis)
Paprade sú milovníci vlhkej pôdy, takže ich polievajte pravidelne, aby substrát nevyschol. Zároveň sa im darí vo vlhkom prostredí, takže rosenie alebo použitie zvlhčovača vzduchu je skvelým doplnkom starostlivosti.
Sansevieria (Svokrin jazyk)
Táto nenáročná rastlina je ideálna pre tých, čo zabúdajú polievať. Sansevieria má radšej suchšiu pôdu a úplne jej stačí polievanie raz za dva až tri týždne. V zime môžete intervaly ešte predĺžiť. Nadmerná zálievka môže spôsobiť hnitie koreňov, preto na ňu choďte s vodou skutočne opatrne.
Dracéna
Dracéna si vyžaduje mierne vlhkú pôdu, ale medzi zálievkami jej nechajte vrchnú vrstvu pôdy vyschnúť. Tvrdú vodu nemá rada, takže ak máte doma tvrdú vodu, použite odstátu alebo dažďovú vodu. Prelievanie môže spôsobiť hnedé škvrny na listoch.
Kaktusy a sukulenty
Tieto púštne krásky si potrpia na suchšiu pôdu. V lete ich polievajte raz za 2-3 týždne, v zime dokonca ešte menej. Skontrolujte, či je substrát pred ďalšou zálievkou úplne suchý. Ak máte obavy, že ich málo polievate, tak si pamätajte – menej je viac.
Zelenec (Chlorophytum)
Zelenec je veľmi nenáročný a zmieri sa aj s tým, ak naňho občas zabudnete. Má rád pravidelné polievanie, najmä v lete, keď vrchná vrstva pôdy vyschne. Dajte si však pozor, aby voda nestála v kvetináči, lebo to neprospieva jeho koreňom.
Aloe vera
Aloe vera je ďalší sukulent, ktorý má radšej suchšiu pôdu. Rastlinu polievajte, keď je substrát úplne suchý, čo môže byť raz za dva až tri týždne. V zime má byť zálievka minimálna, rastlina v tomto období odpočíva.
Polievanie je budovanie vzťahu medzi vami a rastlinou
Na záver nezabúdajte, že polievanie je iba jedna stránka vášho vzťahu s rastlinami. Je to ako v každom dobrom priateľstve – musíte vnímať signály, rozumieť potrebám a nepreháňať to. Ak sa budete správať k svojim rastlinám s láskou a rešpektom, odmenia vás sviežimi listami či krásnymi kvetmi. Takže krhličku do ruky, ale s mierou a rozumom!