Žemľovka je sladký zapekaný pokrm, ktorý má svoje korene v stredoeurópskej kuchyni. Obľúbená bola najmä v čase, keď sa nevyhadzovalo nič – ani staršie pečivo. Tak vznikol jednoduchý a geniálny recept, ktorý dnes považujeme za klenot domácej kuchyne.
Voňavá kombinácia jabĺk, tvarohu, sladkého pečiva a nadýchanej bielkovej peny – to je chuť detstva, školských jedální, ale aj nedeľného obeda u babičky. Naučte sa ju pripraviť ako vaša babička!
Žemľovka nikdy neomrzí malých ani veľkých
Existujú jedlá, ktoré nás okamžite prenesú do detstva – vôňou, chuťou, spomienkami. Žemľovka k nim rozhodne patrí. Niekto si na ňu spomenie ako na sladkú bodku za nedeľným obedom, iný ako na teplý obed v školskom jedálnom lístku.
A čo je na nej najkrajšie? Že môže byť dezertom aj plnohodnotným hlavným jedlom. Dá sa pripraviť z toho, čo má človek doma, a pritom pôsobiť ako starostlivo vymyslený koláč. Navyše – každý si ju môže upraviť podľa seba. Práve v tom spočíva čaro tejto sladkej klasiky.
Tradičný recept na žemľovku
Suroviny:
- 6 – 8 starších rožkov (alebo žemlí, vianočky, briošky)
- 500 ml mlieka
- 2 – 3 PL kryštálového alebo trstinového cukru
- 3 vajcia (žĺtky a bielky oddelene)
- 500 g polotučného tvarohu
- 4 – 5 väčších jabĺk
- škorica podľa chuti
- maslo na vymastenie formy
- strúhanka na vysypanie
- hrozienka (voliteľne)
- vanilkový cukor alebo extrakt
- štipka soli
Postup na prípravu žemľovky:
- Rožky nakrájame na kolieska. Mlieko zohrejeme, osladíme a pridáme trochu vanilky. Týmto mliekom pokvapkáme pečivo alebo ho doň krátko namáčame.
- Jablká ošúpeme, nastrúhame nahrubo, zmiešame so škoricou a (podľa chuti) s cukrom. Môžeme pridať aj hrozienka.
- Tvaroh vymiešame so žĺtkami, trochu osladíme, môžeme pridať vanilku.
- Formu na pečenie vymastíme maslom a vysypeme strúhankou.
- Ukladáme vrstvy: pečivo – jablká – tvaroh – pečivo... Posledná vrstva býva z pečiva.
- Bielky so štipkou soli vyšľaháme na tuhý sneh, ku koncu postupne pridávame cukor. Sneh natrieme navrch.
- Pečieme pri 180 °C cca 30 – 40 minút, podľa výšky vrstiev.
Aké suroviny na žemľovku použiť?
Pečivo môžete použiť bežné i sladké - vhodné sú rožky, toasty i briošky, ale môžete skúsiť aj jemné celozrnné druhy pečiva. Pri žemľovke platí, že pečivo nemusí byť čerstvé.
Do žemľovky zvyčajne dávame plnotučný hrudkový tvaroh. Ak máte radi jemnejšiu konzistenciu, môžete ho rozmixovať alebo nahradiť jemným vanilkovým tvarohom. Mascarpone alebo ricotta žemľovku tiež krásne zjemnia, ale príde o trochu tradičnej chuti.
A čo ovocie? Najčastejšie sa používajú jabĺčka – tie sú svieže, sladké aj kyselkavé zároveň. No pokojne vyskúšajte aj hrušky, slivky, čučoriedky, jahody alebo maliny (ideálne kombinované s jemným tvarohom). Alebo aj kombinácie – jablká so slivkami či jabĺčka s hrozienkami namočenými v rume? Nebo na lyžičke.
Vylepšenia a varianty žemľovky
- Bezlepková verzia: Použite bezlepkové pečivo a alternatívnu strúhanku.
- Fit verzia: Sladiť sa dá banánom, medom alebo brezovým cukrom. Namiesto pečiva môžete použiť ovsené vločky alebo celozrnný chlieb (jemný).
- Štipka citrónovej kôry v tvarohu dodá sviežosť, štipka muškátového orieška v jablkách zasa hĺbku chuti.
- Orechy či kokos do vrstiev sú výborným spestrením.
Najčastejšie chyby pri príprave žemľovky
Pri príprave žemľovky sa často opakujú rovnaké chyby, ktoré môžu pokaziť výsledný dojem z inak lahodného a tradičného dezertu. Jedným z najčastejších problémov je mokrá spodná vrstva. Ak použijete príliš šťavnaté ovocie alebo veľmi nasiaknuté pečivo, spodok žemľovky ostane „blatový“ a rozmočený. Tomu sa dá ľahko predísť – jablká pred použitím krátko poduste, nechajte ich odkvapkať a až potom ich vrstvite do formy.
Ďalšou častou chybou je spadnutá bielková pena. Aby zostala nadýchaná a pevná, treba ju šľahať až úplne na konci prípravy. Do peny nesmie prísť ani kvapka žĺtka, vody či tuku. Po nanesení na žemľovku ju pečte do zlatista a v prvých minútach neotvárajte rúru, inak vám spľasne.
Tretím problémom býva nevyvážená sladkosť. Ak používate sladké ovocie alebo pečivo ako vianočku, nezabudnite upraviť množstvo cukru – uberte ho v mliečnej zmesi aj v tvarohovej plnke, aby výsledok nebol presladený.
Ako žemľovku servírovať?
Teplá je fantastická, no mnohí ju milujú aj vychladenú. Môžete ju servírovať s:
- lyžicou kyslej smotany alebo bieleho jogurtu,
- kopčekom vanilkovej zmrzliny,
- posypanú práškovým cukrom a škoricou,
- alebo len tak, z plechu, ešte teplú, priamo na vidličku.
Žemľovka je ako objatie z detstva – jednoduchá, poctivá a vždy poteší. Má tisíc podôb a žiadna nie je zlá. Či ju robíte z rožkov alebo z briošky, s jablkami či hruškami, so snehom alebo bez – hlavné je, že ju robíte s láskou. A to je ten najlepší recept.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos