Letná dovolenka je časom oddychu, zážitkov a nových spomienok. No keď sa pozrieme na ceny leteniek, ubytovania a zmrzliny, môže sa nám zdvihnúť obočie rýchlejšie ako teplota v auguste. Ako si teda našetriť na vysnívanú dovolenku bez toho, aby sme museli jesť suché rožky? Poďme sa na to pozrieť.
Stanovte si cieľ a rozpočet
Najlepšie je najskôr zistiť, kam chcete vycestovať a koľko vás to asi bude stáť. Keď máte konkrétny cieľ, je šetrenie oveľa jednoduchšie. Ak si poviete, že chcete ísť na Malorku a potrebujete na to 1 500 eur, môžete si to rozpočítať na mesiace a zistiť, koľko musíte mesačne odložiť. Takto budete presne vedieť, či si musíte odoprieť ranné cappuccino vo vašom obľúbenom podniku alebo sa rozlúčiť so službou na streamovanie seriálov.
Okrem ceny zájazdu treba myslieť aj na vedľajšie dovolenkové výdavky. Budete si musieť zaplatiť cestovné poistenie, a ak radi cestujete na dovolenku vlastným autom, bude treba natankovať, možno aj niekoľkokrát.
Samozrejmou súčasťou dovolenky je aj nákup suvenírov, zmrzliny, skúmanie miestnej gastronómie či návšteva turistických atrakcií. Za všetko sa platí, a preto je dobré počítať aj s nemalým vreckovým, aby ste si na dovolenke nemuseli všetko odopierať.
Vytvorte si špeciálny dovolenkový fond
Peniaze na dovolenku by nemali byť len tak pohodené na bežnom účte, pretože sa veľmi rýchlo rozkotúľajú. Vytvorte si samostatný sporiaci účet alebo si vyčleňte obálku, do ktorej si budete pravidelne mesačne vkladať nasporené peniaze.
Keď uvidíte, ako sa tam postupne hromadí pekná suma, bude to pre vás veľmi motivujúce. A pozor – z tohto fondu si nepožičiavame na nový mobil alebo impulzívny nákup kolobežky, ktorá aj tak skončí po dvoch jazdách v pivnici.
Ako zistíte, koľko si môžete dovoliť odkladať bokom? Jednoducho musíte mať dokonalý prehľad o svojich peniazoch. Koľko vám mesačne pribudne, koľko miniete a koľko vám ostane navyše. Samozrejme, nie celá táto suma musí ísť automaticky na vaše dovolenkové sporenie. Treba počítať aj s nečakanými výdavkami v domácnosti a inými nepredvídateľnými situáciami.
DepositphotosMalé úspory, veľký rozdiel
Nemusíte hneď žiť ako askét. Stačí, ak si budete viac všímať, na čo míňate najviac peňazí. Napríklad si nebudete kupovať kávu v kaviarni, ale si zaobstaráte profesionálny kávovar a začnete si kávu pripravovať doma.
Prestanete chodiť každý týždeň do kina a spravíte si filmové večery doma, pokojne aj s misou pukancov. Pred nákupom potravín si môžete pripraviť zoznam a budete sa ho držať – lebo aj keď tie čokoládové sušienky vyzerajú perfektne, nepotrebujete ich.
Aj návšteva zábavných centier, fitnescentier, bowling či obyčajné posedenie s priateľmi si mesačne pýta svoju daň, preto sa usilujte tráviť svoj voľný čas tak, aby ste príliš veľa neminuli. Tieto drobné zmeny môžu časom priniesť prekvapivo veľkú úsporu.
Predajte, čo nepotrebujete
Každý z nás má doma veci, ktoré len zaberajú miesto. Starý bicykel, na ktorom ste naposledy jazdili pred piatimi rokmi, alebo oblečenie, ktoré ste si kúpili v návale emócií a odvtedy čaká na svoju chvíľu. Skúste tieto veci predať a získané peniaze si odložte na dovolenku.
Je tiež vhodné sa zamyslieť nad tým, či skutočne potrebujete platiť mesačne za niektoré služby, ktoré aj tak nevyužívate. Možno roky odoberáte časopis, ktorý vôbec nečítate, platíte pridrahý paušál za telefón alebo televízne kanály, ktoré aj tak nemáte čas sledovať. Ide o tzv. peniaze vyhodené do vetra, ktoré by sa dali využiť aj rozumnejšie.
Hľadajte výhodné ponuky
Pri plánovaní dovolenky sa oplatí sledovať akcie a zľavy. Letecké spoločnosti, hotely aj cestovné kancelárie často ponúkajú výhodné ceny, keď si dovolenku rezervujete s predstihom. First minute zájazdy vám umožnia zarezervovať si tie najlepšie hotely a pláže vo veľkých zľavách.
Rovnako sa oplatí zvážiť cestovanie mimo hlavnej sezóny, keď sú ceny nižšie a pláže prázdnejšie. No a ak máte radi adrenalín, môžete skúsiť last minute ponuky.
Oslavujte malé úspechy
Šetrenie nemusí byť len o odopieraní si radostí. Stanovte si menšie ciele, a keď ich dosiahnete, odmeňte sa – samozrejme, s rozumom. Napríklad si po troch mesiacoch úspešného šetrenia doprajte malú večeru alebo dobrú kávu v obľúbenej kaviarni. Takto si udržíte motiváciu a uvidíte, že šetrenie na dovolenku môže byť príjemné.
Letná dovolenka bez stresu
Šetrenie na dovolenku nie je jadrová fyzika, stačí trochu disciplíny a kreativity. Keď si stanovíte cieľ, budete mať jasný plán a z času na čas sa odmeníte, vaše prasiatko sa naplní rýchlejšie, než si myslíte. A keď budete nakoniec ležať na pláži s drinkom v ruke, určite si poviete, že to stálo za to.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos