Od Ježiška po El Niño Dios: Kto nosí darčeky v jednotlivých častiach sveta?

kto nosí darčeky

Každá krajina má svoj vlastný spôsob, ako oslavuje magický čas Vianoc. Zatiaľ čo na Slovensku sme zvyknutí na Ježiška, inde vo svete darčeky prináša Santa Claus, rôzni svätí alebo dokonca postavy, ktoré by sme vo vianočnom príbehu nečakali. Kto rozdáva radosť a darčeky v rôznych kútoch sveta?

Ježiško v strednej Európe

V mnohých krajinách strednej Európy vrátane Slovenska, Česka či Rakúska nosí darčeky zásadne Ježiško. Táto tradícia má hlboké náboženské korene a spája sa s narodením Krista. Ježiško je vnímaný ako symbol nevinnosti a dobra a darčeky necháva pod stromčekom tajne, zatiaľ čo rodina slávi Štedrý večer. Podobnú tradíciu nájdeme aj v Maďarsku, kde darčeky prináša Jézuska.

Santa Claus: Globálny ambasádor darčekov

Santa Claus je jednou z najznámejších postáv Vianoc na svete. Jeho obraz – dobrosrdečný dedko v červenom obleku s bielou bradou – sa zrodil v Spojených štátoch, no inšpiráciu čerpal zo svätého Mikuláša, biskupa známeho svojou štedrosťou. Santa navštevuje deti v noci z 24. na 25. decembra a necháva darčeky v ponožkách alebo pod stromčekom. Tento zvyk je rozšírený v anglicky hovoriacich krajinách, v USA, Kanade, Austrálii či Spojenom kráľovstve, no jeho popularita zasiahla aj ďalšie časti sveta. 

Svätý Mikuláš a jeho variácie

V Holandsku a Belgicku hrá hlavnú rolu Sinterklaas, ktorý je predchodcom Santa Clausa. Prichádza už 5. decembra a spolu so svojimi pomocníkmi, známymi ako Zwarte Piet, rozdáva darčeky a sladkosti. V Nemecku má podobnú úlohu Nikolaus, ktorý navštevuje deti 6. decembra. Tam sa však darčeky rozdávajú aj na Štedrý večer, pričom ich prináša buď Ježiško, alebo Weihnachtsmann, nemecká verzia Santa Clausa. V Bulharsku nosí darčeky dedo Koleda 6. januára. 

Odporúčame: Význam SPF v zime: Prečo ho nezanedbávať ani v chladnom období?

Santa Claus
freepik.com

Dánsko: Julemand a jeho pomocníci

V Dánsku nosí darčeky Julemand, čo znamená „Vianočný muž". Táto postava je podobná Santa Clausovi – je to starší muž s bielou bradou a červeným oblečením. Prichádza na saniach ťahaných sobmi a rozdáva darčeky na Štedrý večer. Julemandovi pomáhajú škriatkovia z dánskeho folklóru, ktorí sú milí, ale môžu byť aj nezbední. Tradícia Julemanda je moderným prepojením starých severských mýtov a vplyvu západných Vianoc. V Nórsku a na Islande nosia darčeky škriatkovia

Fínsko: Domov skutočného Santa Clausa

Fínsko sa považuje za domov Santa Clausa, ktorého tu nazývajú Joulupukki – čo doslova znamená „Vianočný cap". Pôvodne bol Joulupukki postavou z pohanských tradícií, no v priebehu času sa pretransformoval na moderného nositeľa darčekov. Žije v Laponsku, kde má svoju dielňu a pomocníkov. Vo Fínsku nosí darčeky na Štedrý večer a často prichádza priamo k deťom, aby sa s nimi stretol.

Père Noël: Francúzsky darca radosti

Père Noël, obdoba Santa Clausa, je najrozšírenejšou postavou spojenou s rozdávaním darčekov vo Francúzsku. Tento štedrý muž s bielou bradou a červeným plášťom nosí darčeky počas noci z 24. na 25. decembra. Deti pred spaním nechávajú pri krbe svoje topánky, v ktorých Père Noël necháva malé darčeky, sladkosti či ovocie.

Svätý Mikuláš a Alsasko

V niektorých častiach Francúzska, najmä v Alsasku a Lorraine, sa oslavuje svätý Mikuláš (Saint Nicolas). Jeho sviatok pripadá na 6. decembra a v tejto oblasti je považovaný za hlavného nositeľa darčekov.

Provensalské tradície: Od Ježiška po „santons"

V južnom Francúzsku, najmä v Provence, sa darčeky spájajú s Ježiškom, ktorého úloha je dôležitá v rámci kresťanskej tradície. V tomto regióne sú Vianoce úzko spojené s tradíciou „santons" – malých figúrok, ktoré znázorňujú narodenie Krista a dedinský život. Darovanie darčekov často nadväzuje na vianočnú polnočnú omšu, ktorá je významnou udalosťou.

Ded Moroz a Snehová vločka v Rusku

V Rusku a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu prináša darčeky Ded Moroz, čiže dedo Mráz. Tento starý muž so striebornou bradou je sprevádzaný svojou vnučkou Sneguročkou, známou ako Snehová vločka. Ded Moroz rozdáva darčeky počas Nového roka, čo je pozostatok z čias, keď Vianoce neboli oficiálne uznávaným sviatkom.

Olentzero v Baskicku

V baskickej časti Španielska nenosí darčeky žiadny svätý ani mytologická bytosť, ale Olentzero, uhliar v tradičnom kroji. Tento pôvodne pohanský symbol bol neskôr integrovaný do kresťanských tradícií a dnes nosí darčeky najmä deťom.

Taliansky sviatok Befany

Darčeky v Taliansku môže priniesť Ježiško alebo Babbo Natale, talianska verzia Santa Clausa, ktorý je obľúbený hlavne medzi deťmi. Veľkým dňom je však aj 6. január, sviatok Zjavenia Pána, keď sa objavuje Befana – stará čarodejnica na metle, ktorá deťom prináša sladkosti, ak boli dobré, a uhlie, ak neposlúchali. Táto tradícia je hlboko zakorenená v talianskej kultúre a predstavuje jedinečnú kombináciu pohanských a kresťanských zvykov. 

Švédsko: Jultomte a jeho kozliatko

Vo Švédsku nosí darčeky Jultomte, čo je starší muž podobný škriatkovi alebo trpaslíkovi. Táto postava má pôvod v severskom folklóre a je spojená s dobrou úrodou a ochranou domácnosti. Jultomte často prichádza na Štedrý večer a sprevádza ho julbock, vianočný cap, ktorý bol kedysi hlavným nositeľom darčekov, no postupne túto úlohu prenechal Jultomteovi. Tradícia capka však zostáva živá, najmä ako dekorácia zhotovená zo slamy.

Odporúčame: Kedy, koľko a čím polievať izbové rastliny? Všetko, čo potrebujete vedieť!

darovanie darčekov na Vianoce
freepik.com

Sýria: Tri králi a detské radosti

Darčeky sa v Sýrii rozdávajú 6. januára, počas sviatku Troch kráľov. Podľa tradície ich prinášajú samotní Traja králi, ktorí navštívili Ježiša po jeho narodení. Tento deň je v Sýrii významným sviatkom, plným rodinných stretnutí a darov na oslavu duchovného významu Vianoc. 

Grécko: Svätý Bazil namiesto Santa Clausa

V Grécku darčeky nenosí Santa Claus ani Ježiško, ale Agios Vasilis (Svätý Bazil). Tento svätec je obdoba svätého Mikuláša a jeho sviatok sa slávi 1. januára, teda na Nový rok. Agios Vasilis je známy svojou štedrosťou a je symbolom nového začiatku. Deti dostávajú darčeky počas novoročných osláv.

Odporúčame: Trpíte na bolesť nôh? Čo môže byť dôvodom a ako to vyriešiť?

Exotické tradície na juhu sveta

V Latinskej Amerike darčeky často nosí El Niño Dios (Dieťa Ježiš), čo je miestna verzia Ježiška. V niektorých regiónoch prichádza aj Santa Claus, ale tradičné postavy zostávajú populárnejšie. Na Filipínach, kde sa Vianoce slávia najdlhšie na svete, sa darčeky rozdávajú počas rodinných stretnutí na Štedrý deň alebo počas sviatku Troch kráľov. 

Keď darčeky nie sú podstatné

Zaujímavé je, že v Japonsku a Číne, kde Vianoce nemajú náboženský význam, darčeky nie sú hlavným bodom osláv. Skôr ide o romantický čas alebo príležitosť na dekorovanie príbytkov. Santa Claus sa tu objavuje ako symbol západných Vianoc, nie ako darca.

Tradície obdarovania sú rozmanité a odrážajú kultúru a históriu každej krajiny. Bez ohľadu na to, kto nosí darčeky, duch Vianoc zostáva rovnaký – štedrosť, radosť a vzájomné spojenie. Či už darčeky prináša Ježiško, Santa Claus, alebo dedo Mráz, ich skutočná hodnota spočíva v láske a pozornosti, s akou sú darované.

Zdroj úvodnej fotky: freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE