Nekvitnú vám muškáty na balkóne? 7 trikov, ktoré musíte skúsiť!

muškáty nekvitnú

Muškáty patria k najobľúbenejším letným rastlinám – a niet sa čomu čudovať. Sú farebné, bohato kvitnú, krásne zdobia okná aj balkóny a s trochou starostlivosti kvitnú celé mesiace bez prestávky. Nejde však len o zalievanie – ak chceš, aby boli muškáty naozaj ukážkové, oplatí sa poznať pár jednoduchých, no účinných trikov. 

V tomto článku ti ukážeme tri základné kroky, ktoré nesmieš podceniť, aj niekoľko overených „babských rád“, vďaka ktorým budú tvoje muškáty tie najkrajšie v okolí. 

3 hlavné kroky pre úspešné pestovanie muškátov

Skôr než sa pustíme do rôznych trikov, ako prinútiť muškáty kvitnúť na maximum, je dôležité postarať sa o ich základné potreby. Kvitnutie nie je náhoda – je to prirodzená reakcia rastliny na to, že má dostatok svetla, vody, výživy a správne podmienky pre rast. Ak tieto tri základné kroky zanedbáme, ani ten najlepší trik nezaberie.

Dobrá správa však je, že muškáty nevyžadujú žiadne zložité pestovateľské kúzla. Stačí im trocha pravidelnosti, správne umiestnenie a pozornosť počas sezóny. A odmenia sa ti bohatým kvitnutím, ktoré rozžiari každý balkón či terasu.

Krok č. 1: Výber vhodné miesta pre muškáty

Muškáty milujú svetlo – ideálne je im dopriať 6 až 8 hodín priameho slnka denne. Najlepšie sa im darí na slnečnom balkóne orientovanom na juh alebo juhozápad, kde budú môcť naplno rásť a kvitnúť.

Pozor si daj na príliš veterné miesta, ktoré môžu lámať ich stonky, a tiež na úplný tieň, kde sa im prestáva dariť. Ak bývaš vo veľmi horúcom podnebí, môžu oceniť ľahké tienenie počas najväčších horúčav popoludní.

Krok č. 2: Pravidelná zálievka a hnojenie

Zálievka je pri muškátoch kľúčová – neznášajú premočenie, no ani dlhé sucho. Polievaj ich vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá na dotyk, najlepšie ráno alebo večer, aby sa voda dobre vstrebala.

Okrem vody potrebujú aj pravidelný prísun živín. Počas sezóny (apríl až august) ich hnoj podľa odporúčania na obale – najlepšie hnojivom určeným špeciálne pre balkónové rastliny, ideálne s vyšším obsahom fosforu na podporu kvitnutia.

Krok č. 3: Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Aby muškáty kvitli nepretržite, treba ich neustále „čistiť“. Odkvitnuté kvety je dôležité odstraňovať aj so stopkou, nielen samotný lupienok – rastlina tak nebude míňať energiu na tvorbu semien.

Zároveň je dobré priebežne odstraňovať aj suché listy či poškodené výhonky. Okrem estetického hľadiska tým podporíš rast nových kvetov a celkové zdravie rastliny.

pestovanie muškátov
Freepik

7 trikov, ako podporiť kvitnutie muškátov:

1. Banánová šupka ako prírodné hnojivo

Ak si myslíš, že banánová šupka patrí do koša, muškáty by nesúhlasili! Staré záhradníčky poznajú tento trik už roky – šupka totiž obsahuje draslík, fosfor aj horčík, ktoré podporujú kvitnutie. Stačí ju nasekať nadrobno a jemne zapracovať do pôdy ku koreňom. Postupne sa rozkladá a pôsobí ako prírodné hnojivo. Opakuj raz mesačne a sleduj, ako kvety pribúdajú.

2. Droždie ako štartér rastu a kvetov

Živé kvasnice nie sú len na pečenie – v slabom roztoku fungujú ako silný životabudič pre kvitnúce rastliny. Rozmiešaj 1/4 kocky čerstvého droždia v litri vlažnej vody a nechaj 2 hodiny odstáť. Potom polej ku koreňom – nie často, stačí raz za 3–4 týždne. Muškáty po takejto kúre často doslova „vybuchnú“ kvitnutím.

3. Popol z dreva ako domáci posilňovač

Drevitý popol z krbu či piecky obsahuje veľa draslíka, ktorý podporuje tvorbu pukov a sfarbenie kvetov. Nasyp malé množstvo (čajovú lyžičku) do pôdy raz za mesiac – len opatrne, aby si to nepreháňala. Popol neutralizuje kyslú pôdu a navyše odpudzuje niektoré škodce. Tento trik používali naše staré mamy v záhradách už celé generácie.

4. Škrupiny z vajíčok pre silnejšie korene

Nedávaj škrupiny z vajíčok len do kompostu – umy ich, nechaj vysušiť, rozdrv na prášok a zapracuj do pôdy. Obsahujú vápnik, ktorý posilňuje korene a celkovú vitalitu rastliny. Pravidelné pridávanie škrupín podporuje zdravý rast a tým aj lepšie kvitnutie. Navyše sú šetrné k životnému prostrediu a úplne zadarmo.

5. Cukor pre rýchlejšie zakvitnutie

Trochu cukru v správnej chvíli dokáže zázraky – najmä ak sú muškáty slabšie alebo práve presádzané. Rozpusť lyžičku kryštálového cukru v litri vody a polej raz za dva týždne ku koreňom. Sladká voda dodá rastline rýchlu energiu a podporí rast nových výhonkov. Nepreháňaj to však – cukor nie je hnojivo, ale občasná „energická bomba“.

6. Voda z uvarených zemiakov ako výživa

Zemiaky pri varení uvoľňujú do vody škrob, minerály a stopové prvky. Ak ich nevaríš v slanej vode, nevylievaj ju – nechaj vychladnúť a polej ňou muškáty. Tento jednoduchý babský trik podporuje kvitnutie a zlepšuje štruktúru pôdy. Ideálne je opakovať raz za dva týždne – výsledok ťa milo prekvapí.

7. Studená káva na prebudenie muškátov

Zvyšky nesladenej čiernej kávy môžeš využiť ako zálievku pre muškáty. Obsahuje dusík, ktorý im dodá silu na rast listov aj stoniek, a zároveň mierne okysľuje pôdu, čo mnohým rastlinám vyhovuje. Stačí raz za 10–14 dní naliať pol šálky ku koreňom – rastlina sa doslova „prebudí“. Navyše tým ekologicky zužitkuješ niečo, čo by inak skončilo v dreze.

chyby pri pestovaní muškátov
Freepik

Pozor aj na chyby pri pestovaní muškátov

Aj keď sa o muškáty staráš s láskou, niektoré drobné chyby im môžu brániť v bohatom kvitnutí. Vyhni sa týmto bežným omylom a uvidíš, ako sa ti rastliny odvďačia krásnymi kvetmi.

  • Príliš veľa vody: Muškáty nemajú rady premočené korene. V stojatej vode začnú žltnúť listy a korene môžu zahniť – polievaj až vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá.

  • Nedostatok svetla: Bez dostatku slnka muškáty buď nekvitnú vôbec, alebo kvitnú slabo. Daj ich na čo najslnečnejšie miesto – aspoň 6 hodín denne.

  • Zlé hnojivo alebo jeho nadbytok: Príliš dusíkaté hnojivá podporia rast listov, ale nie kvetov. Používaj špeciálne hnojivo pre kvitnúce rastliny s vyšším obsahom fosforu.

  • Neodstraňovanie odkvitnutých kvetov: Ak necháš odkvitnuté kvety na rastline, zbytočne jej odčerpávajú silu. Pravidelne ich odstrihni aj so stopkou – podporíš tým tvorbu nových pukov.

  • Prehustená výsadba: Muškáty potrebujú priestor na cirkuláciu vzduchu a dostatok svetla. Ak sú vysadené príliš nahusto, môžu stagnovať a byť náchylnejšie na plesne.

Z muškátov môžeš mať radosť celé leto

Muškáty nie sú náročné, no potrebujú pozornosť – a sem-tam aj malý trik, ktorý ich prebudí k životu. Ak im dopraješ dobré podmienky, pridáš kvapku babských rád a vyhneš sa zbytočným chybám, rozkvitnú ti tak bohato, že ti ich bude závidieť celá ulica. Nech ti robia radosť od prvého puku až po posledný jesenný kvietok!

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE