Skutočne ľudia z minulosti smrdeli? Ako vyzerali ich kúpeľne?

Ako vyzerali ich kúpeľne

Predstavte si, že sa dnes so svojou modernou kúpeľňou prenesiete stovky či tisíce rokov späť v čase a porovnáte si dnešnú a dávnu hygienu. Pozrime sa spolu, akým vývojom prešli kúpeľne v priebehu histórie ľudstva.

Kde sa vlastne vzal nápad pravidelne sa umývať a starať sa o čistotu tela? Začnime našu púť po stopách histórie hygieny v starovekých civilizáciách.

Harappská kultúra mala pokrokový systém kanalizácie

Mestá harappskej civilizácie v údolí rieky Indus ako Mohendžodáro či Harappa už 2600 – 1900 pred Kr. mali premyslený systém kanalizácie a odpadového hospodárstva.

V mnohých domoch boli súkromné kúpeľne a studne, odpadová voda odtekala do krytých stôk. K efektívnemu odvádzaniu vody a likvidácii odpadu prispela štandardizovaná výstavba domov a ulíc z tehál rovnakej veľkosti.

Zaujímavosť: V meste Mohendžodáro sa našli pozostatky veľkých verejných kúpeľov, čo dokazuje, aká dôležitá bola pre vtedajšiu spoločnosť pravidelná hygiena.

Ajurvéda: recept na každodennú hygienu

O dôraze na telesnú čistotu v starovekej Indii svedčia okrem archeologických objavov aj dobové náboženské a lekárske texty. Napríklad Manuov zákonník či Višnupurána stanovovali podrobné pravidlá osobnej hygieny a považovali zanedbanie kúpeľa za hriech.

Mohlo by vás zaujímaťZažeňte stres a načerpajte novú energiu v kúpeľni podľa feng shui

V antike boli populárne verejné kúpele

Ďalšou zastávkou v našej historickej púti sú kúpele v starovekom Grécku a Ríme. Umývanie tu malo významnú spoločenskú funkciu. Verejné kúpele boli centrom diania, kde ste mohli nielen zmyť špinu, ale aj stretnúť priateľov, uzavrieť obchody či zacvičiť si. Kúpeľné komplexy pozostávali z viacerých miestností:

  • studené, vlažné a horúce bazény

  • parné miestnosti a sauny

  • šatne, masážne miestnosti

  • knižnice, telocvične, záhrady

Nemali síce najmodernejšie sprchové batérie, ale na tú dobu sa vedeli parádne zrelaxovať!

Zaujímavosť: Caracallove kúpele v Ríme, dokázali naraz pojať až neuveriteľných 1600 návštevníkov! Rímski patricijovia sa tu kúpali v mlieku či víne a otrokovia ich natierali voňavými olejmi.

kúpeľňa na zámku
Freepick.com

V stredoveku šla úroveň hygieny rapídne dole

V stredoveku nastal dramatický úpadok hygieny. Ľudia považovali kúpanie za hriech a dokonca za zdraviu škodlivé. Domnievali sa, že práve mastná špina na tele ich ochráni pred morovou nákazou. Aj šľachtici uprednostňovali voňavky pred vodou. Neznesiteľný zápach bolo cítiť na každom kroku.

Masová výstavba kúpeľní až v 19. storočí

Hygienická revolúcia prišla v 19. storočí vďaka pokroku vedy a priemyslu. Objavili sa nové vynálezy ako splachovací záchod, vaňa či sprcha. V tomto období sa stavali prvé moderné kúpeľne v hoteloch aj súkromných domoch. Ten, kto mal kúpeľňu, mal vyšší spoločenský status.

20. storočie: štandard aj v malých bytoch

V priebehu 20. storočia sa postupne stala kúpeľňa súčasťou každej domácnosti. V 50. rokoch boli malé byty s kúpeľňou v jadre štandardom aj pre robotnícke rodiny. Čo sa týka vodovodných batérií, domácnosti mali poväčšine klasické kohútikové batérie. Pákové prišli až neskôr, no i tak sa kládol dôraz okrem praktickosti aj na estetiku.

Ako vnímame kúpeľne dnes? Pre nás sú dnes samozrejmosťou, no ešte pred 150 rokmi išlo o extrémny luxus. Vieme si už len ťažko predstaviť život bez splachovacej toalety či tečúcej vody. 

Vidíme, že história kúpeľní je neobyčajne pestrá a že aktuálny trend premeniť kúpeľňu na súkromnú oázu pohody vlastne nie je až taký nový. Podobne ju vnímali už starí Indovia či Rimania. 

Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE