Črevná mikroflóra: Čo jej škodí a ako sa prejavuje jej nerovnováha?

narušená črevná mikroflóra

Črevná mikroflóra, označovaná aj ako črevný mikrobióm, je komplexná komunita miliárd mikroorganizmov, ktoré žijú v našich črevách. Tieto mikroorganizmy hrajú významnú úlohu pri trávení, regulácii imunitného systému a produkcii niektorých vitamínov. Zdravý mikrobióm je základom celkového zdravia, no moderný spôsob života často vedie k jeho narušeniu. A to môže mať vážne následky na naše fyzické aj psychické zdravie.

Odporúčame: Málo sa hýbete? Jednoduché spôsoby, ako do života zaradiť viac pohybu

Faktory, ktoré poškodzujú črevnú mikroflóru

Jedným z najväčších nepriateľov črevnej mikroflóry je nevhodná strava. Konzumácia vysoko spracovaných potravín, ktoré obsahujú nadbytok cukrov, tukov a umelých prísad, narúša rovnováhu medzi prospešnými a škodlivými baktériami. Nedostatok vlákniny, ktorá slúži ako potrava pre prospešné baktérie, je ďalším negatívnym faktorom.

Antibiotiká, hoci sú nenahraditeľné pri liečbe infekcií, ničia nielen škodlivé baktérie, ale aj tie prospešné. Ich nadmerné alebo nesprávne užívanie môže spôsobiť dlhodobé poškodenie črevného mikrobiómu. Rovnako tak niektoré ďalšie lieky, ako napríklad antacidá (neutralizujú žalúdočnú kyselinu), môžu ovplyvniť rovnováhu mikroorganizmov v tráviacom trakte.

A čo chronický stres, nedostatok spánku a sedavý spôsob života? Tiež prispievajú k oslabeniu črevnej mikroflóry. Stres spôsobuje zvýšenú produkciu kortizolu, ktorý ovplyvňuje činnosť čriev a môže viesť k zápalom. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a znečistené prostredie predstavujú ďalšie faktory, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zloženie črevného mikrobiómu.

Príznaky narušenej črevnej mikroflóry

Príznaky poškodenia črevnej mikroflóry sa môžu prejaviť mnohými spôsobmi a často nie sú obmedzené len na tráviaci trakt. Jedným z najčastejších signálov je narušené trávenie, ktoré sa prejavuje nadúvaním, plynatosťou, hnačkami alebo zápchou. Chronické tráviace problémy naznačujú, že sa narušila rovnováha medzi prospešnými a škodlivými baktériami v črevách.

Ďalším častým príznakom je oslabená imunita. Až 70 % imunitných buniek sa nachádza v črevách, a preto narušenie mikrobiómu môže viesť k častejším infekciám, alergiám alebo autoimunitným ochoreniam. 

Zmeny v nálade, ako sú úzkosť, depresia alebo podráždenosť, môžu byť tiež spojené s poškodenou črevnou mikroflórou. Črevá sú úzko prepojené s mozgom cez tzv. os črevo-mozog a zdravý mikrobióm prispieva k produkcii neurotransmiterov, ako je sérotonín.

Ak pociťujete únavu, máte problémy s pokožkou (akné alebo ekzémy) a neviete si udržať zdravú telesnú hmotnosť, vaša črevná mikroflóra zrejme nefunguje správne. Telo môže mať problém efektívne spracovávať živiny, čo môže viesť k zníženej energii a metabolickým problémom.

Odporúčame: V akom predstihu piecť rôzne druhy vianočného pečiva a koláčikov?

črevná mikroflóra
Depositphotos

Tipy na zlepšenie stavu črevnej mikroflóry

Ak je váš črevný mikrobióm narušený, nasledujúce kroky môžu pomôcť obnoviť jeho rovnováhu: 

1. Zahrňte probiotiká do svojho jedálnička

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru. Nájdete ich v potravinách ako jogurt, kefír, kyslá kapusta, kimči, miso alebo tempeh. Ak nemáte prístup k týmto potravinám, môžete zvážiť užívanie probiotických doplnkov, vyberajte si produkty s rôznorodými kmeňmi baktérií.

2. Konzumujte vlákninu (prebiotiká)

Vláknina je potrava pre prospešné baktérie v črevách. Bohaté na prebiotiká sú potraviny ako cesnak, cibuľa, pór, artičoky, špargľa, banány, ovos a celozrnné výrobky. Strava bohatá na vlákninu podporuje rast zdravých baktérií a zlepšuje trávenie.

3. Minimalizujte konzumáciu cukru a spracovaných potravín

Cukor a umelé sladidlá môžu podporovať rast škodlivých baktérií a plesní v črevách, čo narúša rovnováhu mikrobiómu. Zamerajte sa na konzumáciu prirodzených a minimálne spracovaných potravín, aby ste podporili zdravé trávenie.

4. Zaraďte do stravy fermentované potraviny

Fermentované potraviny, ako sú kyslá kapusta, kimči, nakladaná zelenina, kombucha a fermentované mliečne výrobky, obsahujú prirodzene sa vyskytujúce prospešné baktérie. Pravidelná konzumácia týchto potravín môže výrazne podporiť obnovu črevnej mikroflóry. 

5. Obmedzte nadmerné užívanie antibiotík a liekov

Antibiotiká ničia nielen škodlivé, ale aj prospešné baktérie v črevách. Ak je to možné, konzultujte s lekárom, či sú naozaj potrebné, a po ich užívaní zamerajte stravu na obnovu mikrobiómu probiotikami a prebiotikami. Podobne aj antacidá a laxatíva môžu narušiť rovnováhu mikroflóry, preto ich užívajte len podľa potreby.

6. Dbajte na hydratáciu

Dostatok vody podporuje správnu činnosť tráviaceho traktu a pomáha črevám vylučovať toxíny. Pite pravidelne a vyhýbajte sa nadmernému príjmu kofeínu a alkoholu, ktoré môžu dehydratovať a narušiť mikrobióm. 

7. Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na zdravie čriev. Pohyb podporuje krvný obeh v tráviacom systéme, reguluje peristaltiku a stimuluje rast prospešných baktérií. Zvoľte si aktivitu, ktorá vám vyhovuje, či už je to chôdza, alebo intenzívnejšie cvičenie. 

Odporúčame: Bozky pod drobnohľadom: Od jemných po vášnivé, čo všetko prezrádzajú?

8. Zbavte sa stresu

Chronický stres môže oslabiť črevnú mikroflóru, preto je dôležité nájsť spôsoby, ako ho redukovať. Dychové cvičenia, relaxácia a dostatok spánku môžu pomôcť udržať rovnováhu medzi stresovými hormónmi a zdravím čriev. 

9. Vyhýbajte sa fajčeniu a alkoholu

Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňujú zloženie črevného mikrobiómu. Eliminácia týchto návykov výrazne prispeje k zlepšeniu zdravia čriev. 

10. Strava bohatá na rôznorodé potraviny

Čím pestrejšia je vaša strava, tým viac rôznorodých prospešných baktérií podporíte vo svojich črevách. Zaraďte do jedálnička rôzne druhy zeleniny, ovocia, obilnín a bielkovín, aby ste poskytli mikrobiómu široké spektrum živín. 

Buďte vnímaví ku svojmu telu

Ak spozorujete príznaky ako tráviace problémy, oslabenú imunitu či zmeny nálady, môže to byť signál, že vaša črevná mikroflóra potrebuje podporu. Prevenciou je zdravý životný štýl, vyvážená strava bohatá na vlákninu a probiotiká, dostatok pohybu a eliminácia stresu. Keď sa vám podarí obnoviť rovnováhu vo svojich črevách, podporíte svoje zdravie.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE