Luteín a zeaxantín sú dve mimoriadne dôležité látky, ktoré podporujú zdravie očí. Tieto karotenoidy sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami a schopnosťou chrániť oči pred škodlivými vplyvmi, akými sú modré svetlo a voľné radikály. Pokiaľ ste často vystavení obrazovkám a umelému osvetleniu, luteín a zeaxantín by ste mali prijímať na dennej báze.
Rastlinný ochrancovia vášho zraku
Luteín a zeaxantín patria do skupiny karotenoidov, čo sú prírodné pigmenty nachádzajúce sa v ovocí, zelenine a rastlinách. Ich žltá až oranžová farba dáva názov aj ich hlavnému miestu pôsobenia – sietnici, presnejšie žltej škvrne (macula lutea), ktorá je zodpovedná za ostré videnie.
Tieto látky pôsobia ako prirodzený filter, ktorý zabraňuje prenikaniu škodlivého modrého svetla do hlbších častí oka. Okrem toho chránia očné bunky pred oxidačným stresom, ktorý neobchádza ani náš zrak.
Prečo sú luteín a zeaxantín pre oči dôležité?
Nie je nijakou novinkou, že zrak sa s pribúdajúcom vekom zhoršuje. Jedným z hlavných rizík je degenerácia žltej škvrny, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny straty zraku u starších ľudí. Luteín a zeaxantín vám vo významnej miere pomôžu predísť tejto poruche zraku. Vytvárajú v sietnici ochrannú vrstvu, ktorá znižuje riziko poškodenia makuly škodlivým žiarením a voľnými radikálmi.
Okrem toho vám tieto látky pomôžu predchádzať šedému zákalu, ktorý je ďalším častým ochorením očí. Šedý zákal vzniká v dôsledku zakalenia očnej šošovky, čo postupne vedie k rozmazanému videniu. Antioxidačné vlastnosti luteínu a zeaxantínu chránia šošovku pred poškodením a udržiavajú ju dlhšie čistú.
DepositphotosKde luteín a zeaxantín nájdeme?
Luteín a zeaxantín sa prirodzene nachádzajú v zelenine s tmavozelenými listami, ako je špenát, kel či mangold. Významnými zdrojmi sú aj brokolica, hrášok, cuketa a paprika. Zo žltých a oranžových plodov ich obsahuje najmä kukurica, žltý melón a tekvica. Z ovocia sú na tieto karotenoidy bohaté napríklad kivi, hrozno a pomaranče.
Hoci je zdravá strava bohatá na tieto potraviny dôležitá, nie každý dokáže získať dostatok luteínu a zeaxantínu len z jedla. Preto sú k dispozícii doplnky stravy, ktoré obsahujú presne stanovené množstvo týchto látok. Ich pravidelné užívanie môže byť obzvlášť prospešné pre ľudí vo vyššom veku alebo pre tých, ktorí sú denne vystavení zvýšenej námahe očí, napríklad pri práci s počítačom.
Ako pravidelný príjem luteínu a zeaxantínu ovplyvňuje zrak?
Výskumy potvrdzujú, že pravidelný príjem luteínu a zeaxantínu pomáha zlepšiť hustotu pigmentu v žltej škvrne, čo priamo prispieva k lepšej ochrane zraku. Ľudia, ktorí majú týchto látok v tele dostatok, často lepšie vidia za šera a menej ich obťažuje oslnenie. Tieto látky tiež prispievajú k celkovej kvalite zraku, a to sa netýka len starších ľudí, ale aj tých, ktorí svoj zrak viac namáhajú.
Prevencia pred poruchami zraku
Ak telu nedoprajete dostatočné množstvo luteínu a zeaxantínu, ktoré si nedokáže vyprodukovať samo, môže to viesť k oslabeniu ochrany očí a zvýšenému riziku vzniku očných ochorení. V takýchto prípadoch sú oči náchylnejšie na poškodenie spôsobené UV žiarením, modrým svetlom či oxidačným stresom.
Či už sa rozhodnete zaradiť do jedálnička viac zelenej zeleniny, alebo siahnete po kvalitných doplnkoch stravy, vaša snaha sa vám určite vráti v podobe lepšieho zraku. Oči sú oknom do sveta, preto by sme im mali venovať tú najlepšiu starostlivosť.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos