Najlepšie tipy na boj s komármi: 5 skrytých trikov!

tipy na boj s komármi

Komáre sú drobný hmyz, ktorý je známy svojím hryzením a schopnosťou prenášať rôzne ochorenia. Samice komárov sa živia krvou, ktorú potrebujú na svoje rozmnožovanie, zatiaľ čo samce sú obvykle rastlinné a živia sa nektárom a inými sladkými tekutinami. 

Komáre sú najaktívnejšie v období letných mesiacov a obvykle sa nachádzajú v blízkosti vodných plôch, ako sú jazerá, rieky alebo močiare. Ich uhryznutie môže spôsobiť svrbenie, opuchnutie a nepríjemné svrbenie. 

Na ochranu pred komármi je dôležité používať repelenty, nosiť oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami a iné metódy ako sieťky alebo sviečky s repelentmi. V niektorých oblastiach sa používajú aj chemické postreky na likvidáciu komárov a ich lariev. Pretože komáre môžu byť nositeľmi rôznych chorôb, je dôležité chrániť sa pred ich uhryznutím a minimalizovať možnosť kontaktu s nimi.

Prekvapivé fakty o komároch - čo o komároch neviete?

 • Komáre majú schopnosť cítiť oxid uhličitý až zo vzdialenosti až 50 metrov, čo z nich robí nepríjemné parazity. 
 • Iba samičky komárov sa živia krvou, pretože ju potrebujú pre vývoj svojich vajíčok. 
 • Samčekovia sa živia nektárom a nie sú pre človeka príliš obťažujúce. 
 • Svetovo sa odhaduje, že každý rok spôsobia choroby prenášané komármi až milióny úmrtí, predovšetkým v tropických oblastiach. 
 • Komáre majú schopnosť vnímať svetlo a hľadajú svoje obete predovšetkým pomocou tepla a vône, ktorú vyžarujeme z tela. 
 • Existuje mnoho spôsobov, ako sa chrániť pred komármi, napríklad používanie repelentov, nosenie dlhých rukávov a nohavíc, alebo inštalácia sietí na oknách a dverách. 
 • Komáre sú aktívne predovšetkým v noci a za súmraku, kedy je teplota nižšia a vlhkosť vzduchu vyššia, čo sú ideálne podmienky pre ich životný štýl. 
 • Existujú rôzne druhy komárov, ktoré sa líšia vo veľkosti, farbe a spôsobe života.
 • Viete, že komáre majú až 47cítiacich orgánov, ktoré im umožňujú nájsť svoju obeť? Týmto spôsobom dokážu efektívne lokalizovať živú bytosť a zaútočiť na ňu.

5 prekvapivých tipov, ako sa zbaviť komárov!

 • Využite éterické oleje: Niektoré éterické oleje, ako napríklad citrónový olej, eukalyptový olej alebo levanduľový olej, majú prirodzené odpudzujúce účinky voči komárom. Stačí nakvapkať pár kvapiek do difuzéra alebo do vody vo spreji a rozprašovať po miestnostiach.

 • Vytvorte si vlastný repelent: Domáci repelent na báze zázvoru, cesnaku, citróna a octu môže byť účinným spôsobom, ako sa zbaviť komárov. Stačí zmiešať tieto ingrediencie do spreja a aplikovať ho na telo alebo do okolia.

 • Použite sieťku na okná: Nainštalujte si sieťky na okná a dvere, aby sa komáre nedostali do vášho domova. Týmto jednoduchým spôsobom zabránite ich vstupu a ochránite sa pred nežiaducimi návštevníkmi.

 • Zbavte sa stojacej vody: Komáre často vyhľadávajú stojaté vody, aby sa množili. Preto je dôležité pravidelne čistiť všetky nádobky, zásobníky a nádrže s vodou, aby sa im znemožnilo kladenie vajíčok.

 • Vyskúšajte sviečky s vonnými olejmi: Existujú špeciálne sviečky s vonnými olejmi, ktoré môžu pomôcť odpudzovať komáre. Stačí ich zapáliť a nechať ich dookola rozvoniavať.

Odporúčame: Uhorková polievka "nastudeno" zasýti aj osvieži. Výborný recept!

proti komárom Depositphotos

Ako predísť uštipnutiu od komára?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa chrániť pred uštipnutím od komára:

 1. Noste dlhé oblečenie: Ak sa nachádzate v oblasti, kde je veľa komárov, radšej si oblečte dlhé rukávy a nohavice, aby ste chránili svoju pokožku pred uštipnutím.

 2. Používanie repelentov: Repelenty sú veľmi účinné pri odplašovaní komárov. Aplikujte ich na pokožku a oblečenie.

 3. Insekticídne spreje: V oblastiach so vysokou hustotou komárov je dobré použiť insekticídne spreje, aby ste ich odplašili a ochránili svoje okolie.

 4. Nenechajte stáť vodu vo vonkajších nádobách: Komáre sa množia vo vode, preto je dôležité nechať vo dvore alebo záhrade len minimálny množstvo stojacej vody.

 5. Používanie sietí: Ak máte možnosť, nainštalujte siete na okná a dvere, aby ste zabránili vstupu komárov do vášho domu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete minimalizovať riziko uštipnutia od komárov a užívať si vonkajšie aktivity bez obáv.

1. Prírodné repelenty

Prírodné repelenty proti komárom sú skvelou alternatívou k chemickým repelentom, ktoré môžu obsahovať škodlivé látky. Existuje mnoho prírodných spôsobov, ako udržať komáre preč bez použitia agresívnych chemikálií.

 • Jedným z najznámejších repelentov je olej z citrónových eukalyptov, ktorý obsahuje látku, ktorá je účinná pri odpudzovaní komárov. Tento olej môžete naniesť priamo na pokožku alebo ho môžete použiť vo forme spreja alebo sviečky.
 • Ďalšou možnosťou je olej z citrónovej trávy, ktorý obsahuje látku, ktorá má silný hmyzí repelentný účinok. Tento olej môžete tiež použiť priamo na pokožku alebo vo forme sprejov a sviečok.
 • Iné prírodné repelenty zahŕňajú olej z mäty piepornej, levanduľu, čajovník a mnoho ďalších éterických olejov, ktoré majú prirodzené repelentné vlastnosti.

Okrem týchto prírodných repelentov môžete tiež použiť iné triky, ako napríklad nosenie svetlých odevov, ktoré prilákajú menej komárov, alebo používanie moskytiér a sieťok na oknách a dverách.

Prírodné repelenty sú skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia minimalizovať svoje vystavenie chemikáliám a zároveň chrániť seba a svojich blízkym pred komármi. Buďte však opatrní a uistite sa, že máte na pamäti vaše individuálne potreby a citlivosť na niektoré zložky prírodných repelentov.

2. Siete proti komárom

Komáre a iní škodcovia môžu byť niekedy veľkým problémom, najmä počas letných mesiacov. Preto je dôležité mať účinné metódy ochrany pred nimi, aby sme sa mohli chrániť pred ich bodavými útokmi a nepríjemným svrbením.

Jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany pred komármi je použitie sietí proti hmyzu. Tieto siete sú jednoduché, lacné a bezpečné riešenie, ktoré nám umožňuje zostať vonku a zároveň sa chrániť pred nežiaducimi hosťami.

 • Siete proti komárom môžu byť inštalované na oknách, dverách alebo dokonca na terase či balkóne, kde môžeme relaxovať a oddychovať bez obáv zo štípania. 
 • Tieto siete sú vyrobené z jemného materiálu, ktorý je dostatočne silný na to, aby zabránil prieniku hmyzu, ale zároveň umožňuje prúdenie vzduchu a svetla.
 • Okrem sietí proti komárom existujú aj ďalšie metódy ochrany pred hmyzom, ako sú repelenty, sviečky s citronelou alebo elektrické zariadenia, ktoré odstraňujú komáre pomocou ultrazvuku. 
 • Je však dôležité si vybrať metódu ochrany, ktorá bude pre nás najefektívnejšia a najkomfortnejšia.

Celkovo si treba uvedomiť, že ochrana pred komármi je dôležitá nielen pre pohodlie, ale aj pre bezpečie, keďže komáre sú prenášačmi rôznych chorôb. Preto by sme mali brať ochranu pred hmyzom vážne a investovať do efektívnych opatrení, ako sú siete proti komárom, ktoré nám môžu pomôcť udržať náš domov a záhradu voľnú od nežiaduceho hmyzu.

3. Udržujte vaše okolie čisté

Jedným zo spôsobov, ako zbaviť sa komárov, je odstránenie vodných plôch, ktoré sú ideálnymi miestami pre ich rozmnožovanie. Môžete tiež pravidelne vyprázdňovať nádoby s vodou, ako sú kvetináče či vedrá, aby ste im znemožnili hniezdenie sa. Mali by ste tiež zbierať odpadky, ako sú plechovky, fľaše a iné predmety, ktoré môžu zadržiavať vodu a slúžiť ako hniezda pre komáre.

 • Ďalším spôsobom, ako udržať vaše okolie čisté a bojovať proti komárom, je pestovanie rastlín s odstrašujúcimi vlastnosťami, ako sú levanduľa, rozmarín alebo mätová rastlina. Tieto rastliny majú prírodné látky, ktoré komáre odpudzujú a môžu pomôcť znížiť ich prítomnosť.
 • Okrem týchto opatrení môžete tiež používať insekticídy alebo repelenty, aby ste sa ochránili pred komármi. Dôležité však je, aby ste zvolili bezpečné a ekologicky šetrné produkty, ktoré nebudú škodlivé pre životné prostredie ani pre vás.

Udržiavajte svoje okolie čisté a zbavte sa komárov, ktorí môžu ohroziť vaše zdravie a pohodu. S prevenciou a správnymi opatreniami môžete vytvoriť prostredie, ktoré je nepríjemné pre komáre a ochránite sa pred ich nepriateľskými následkami.

Neprehliadnite: TOTO vložte do vázy a tulipány budú kvitnúť a budú svieže aspoň 10 dní!

repelent proti komárom Depositphotos

4. Rastliny odpudzujúce komáre - rastliny proti komárom

Rastliny proti komárom sú skvelým spôsobom, ako prirodzene odpudzovať tieto nepriateľské škodcov. Niektoré rastliny majú schopnosť vyžarovať vône alebo látky, ktoré komáre nenávidia a držia ich na diaľku. Medzi najefektívnejšie rastliny, ktoré odstraňujú komáre, patria:

 1. Ľubovník bodkovaný - táto rastlina obsahuje látku nazývanú citronela, ktorá odpudzuje komáre svojou príjemnou citrusovou vôňou.

 2. Levanduľa - okrem svojej úžasnej kvetinovej vône, levanduľa obsahuje esenciálne oleje, ktoré majú schopnosť odpudzovať komáre.

 3. Rozmarín - táto aromatická bylinka má odstrašujúci účinok na komáre.

 4. Mäta pieporná - intenzívna aróma mäty piepornej má schopnosť odpudzovať komáre.

 5. Pelargónia - okrem krásnych kvetov, pelargónie obsahujú esenciálne oleje, ktoré majú odstrašujúci účinok na komáre.

Výsadba týchto rastlín vo vašej záhrade alebo na terase môže byť nielen čarovným doplnkom do vašich priestorov, ale aj prírodným spôsobom, ako sa zbaviť týchto nepohodlných a neželaných návštevníkov. Užite si letné dni bez nepríjemných komárích štípancov a investujte do rastlín, ktoré vás chránia pred týmto hmyzmi.

5. Citrusové ovocie proti komárom

Komáre sú neprijemným a často aj nebezpečným hmyzom, ktorý môže prenášať rôzne choroby. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako sa môžeme chrániť pred komármi, a jedným z nich je využitie citrusového ovocia.

Citrusové ovocie, ako sú citróny, pomaranče, grapefruity alebo limetky, obsahujú látky, ktoré majú odstrašujúci účinok na komáre. Vôňa citrusového ovocia môže komárov odpudzovať.

 • Existuje niekoľko spôsobov, ako využiť citrusové ovocie na boj proti komárom. Jedným z nich je vyrobiť si vlastný repelent na báze citrusového oleja. Stačí zmiešať niekoľko kvapiek citrónového oleja s vodou a aplikovať túto zmes na pokožku. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť prírodný repelent, ktorý bude nielen chrániť pred komármi, ale aj krásne voňať.
 • Okrem toho môžete tiež použiť citrusové ovocie na výrobu sviečok alebo lampášov, ktoré budú nielen osvetľovať váš priestor, ale aj odstrašovať komáre vďaka svojej vôni.

Celkovo je citrusové ovocie skvelým prostriedkom na boj proti komárom a môže vám tiež pomôcť zvládnuť letné dni bez obáv z ich žihadla. Takže nezabudnite si pripraviť vlastný citrusový repelent a užite si bezstarostné letné dni s vôňou citrusového ovocia vo vzduchu.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE