Najväčšia chyba, ktorú robíte v kuchyni!

Skladovanie potravín nad sporákom

V kuchyni je veľa rôznych miest, kde môžete skladovať potraviny, ale jedno miesto, ktoré by ste mali určite vyhýbať, je skrinka nad sporákom. Skladovanie potravín v tejto oblasti môže predstavovať skryté nebezpečenstvá, ktoré môžu ohroziť vašu bezpečnosť a zdravie.

Je dôležité vedieť, že pri varení na sporáku dochádza k vysokým teplotám a vzniku pary, ktorá sa môže hromadiť v okolí sporáka. Skladovanie potravín v skrinke nad sporákom môže viesť k tomu, že tieto potraviny absorbuje zápach a vlhkosť z pary, čo môže spôsobiť skazenie potravín a rýchlejší rozvoj plesní a baktérií.

Preto je dôležité mať na pamäti, že skladovanie potravín v skrinke nad sporákom nie je vhodné riešenie. Miesta na skladovanie potravín v kuchyni vyberte tak, aby boli chránené pred vysokými teplotami a vlhkosťou, čím zabránite nebezpečenstvám spojeným so skladovaním potravín v blízkosti sporáka. V prípade nedostatku miesta v kuchyni na skladovanie potravín môžete využiť iné miesta, ako sú napríklad skrinky na opačnej strane kuchyne alebo špajzy mimo dosahu tepla sporáka.

Pre vašu bezpečnosť a zdravie je preto dôležité, aby ste sa vyhli skladovaniu potravín v skrinke nad sporákom a vybrali si iné bezpečnejšie miesto, kde budú vaše potraviny chránené pred nebezpečenstvami v kuchyni.

Ako skladovať potraviny v kuchyni?

Ako skladovať potraviny v kuchyni záleží na type potravín a ich skladovacích požiadavkách. 

Tu sú niektoré všeobecné tipy:

 1. Mäso a mliečne výrobky je najlepšie skladovať v chladničke pri teplote pod 4 stupne Celzia.

 2. Suché potraviny ako múku, cestoviny, ryžu a obilniny je najlepšie skladovať v uzavretých nádobách na suchom mieste.

 3. Ovocie a zeleninu skladujte v zásobníkoch s niekoľkými otvormi pre cirkuláciu vzduchu.

 4. Neskladujte chemikálie alebo čistiace prostriedky vedľa potravín, aby sa zabránilo kontaminácii.

 5. Pamätajte, že niektoré potraviny môžu byť lepšie skladované v kuchynskej skrinke ako v chladničke, napríklad cesnak, zemiaky alebo cibuľa.

Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať dátum spotreby potravín a vyhadzovať všetko, čo už nie je bezpečné konzumovať. S dodržiavaním týchto jednoduchých tipov si udržíte vašu kuchyňu usporiadanú a potraviny čerstvé a bezpečné na konzumáciu.

Odporúčame: To, čo je pre nás určené, si k nám nájde cestu!

skladovanie potravín v kuchyni Depositphotos

Nebezpečenstvo skladovania potravín v kuchyni

Skladovanie potravín v kuchyni v skrinke nad sporákom môže predstavovať vážne nebezpečenstvo. Pri varení môže dochádzať k vysokým teplotám, ktoré môžu ovplyvniť potraviny uložené v skrinke. Okrem toho môže dôjsť aj k vzniku kondenzácie a pár, čo môže spôsobiť, že potraviny stratia svoju chuť a kvalitu. Navyše, ak sú potraviny uložené príliš blízko sporáka, môže dôjsť k požiaru.

 • Preto je dôležité skladovať potraviny v kuchyni v bezpečnej vzdialenosti od sporáka, ideálne vo vyššie umiestnených skrinkách alebo v chladničke. 
 • Takto sa minimalizuje riziko znehodnotenia a kontaminácie potravín a udržuje sa kvalita a bezpečnosť skladovaných potravín.

POZOR na skryté nebezpečenstvo v kuchyni pri skladovaní potravín

V kuchyni je dôležité venovať pozornosť nielen tomu, čo pripravujeme a konzumujeme, ale aj tomu, ako správne skladujeme potraviny. Skryté nebezpečenstvo môže totiž číhať aj v miestach, kde to najmenej očakávame.

Jedným z najčastejších problémov môže byť skladovanie potravín v nevhodných teplotách. Niektoré potraviny by mali byť skladované v chlade, iné naopak za tepla. Ak sa potraviny skladujú nesprávne, môžu sa rýchlo zhoršovať a vytvárať podmienky pre rast baktérií a plesní.

 • Dôležité je tiež mať na pamäti, že potraviny v kuchyni by nemali byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, pretože to môže spôsobiť rýchlejšie zhoršenie a stratu živín. 
 • Rovnako treba dbať na správnu ventiláciu a skladovať potraviny v uzavretých nádobách, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie.

Ďalším nebezpečenstvom môže byť aj skladovanie potravín spolu s chemikáliami alebo inými nebezpečnými látkami. Preto je dôležité držať potraviny v čistote a oddeliť ich od čističov a iných chemikálií, aby nedochádzalo k ich kontaminácii.

Na záver je dôležité nezabúdať pravidelne kontrolovať potraviny v kuchyni a vyhadzovať tie, ktoré už nevyzerajú či nevoňajú dobre. Prevencia je vždy lepšia ako liečba, preto choďme s dobrou mysľou do kuchyne a dbajme na správne skladovanie potravín.

Je skrinka nad sporákom naozaj vhodná na skladovanie potravín?

 1. Po prvé, teplota nad sporákom môže byť vysoká, a preto niektoré potraviny by tam nemali byť skladované, aby sa predišlo ich zníženiu trvanlivosti alebo pokazeniu.
 2. Po druhé, pary a mastnoty z varenia sa môžu ukladať na predmety v skrinke, čo môže viesť k znečisteniu alebo znehodnoteniu potravín.
 3. Ak sa rozhodnete skladovať potraviny nad sporákom, odporúča sa použiť nepriepustnú nádobu na ich uchovávanie a pravidelne skontrolovať stav potravín.

V každom prípade je vhodné byť opatrný a starostlivo zvážiť, či je skrinka nad sporákom vhodné miesto na skladovanie potravín.

Aké je bezpečné skladovanie potravín?

Bezpečné skladovanie potravín je veľmi dôležité pre zachovanie ich kvality a zabránenie riziku otravy potravinami.

Niektoré základné tipy pre bezpečné skladovanie potravín zahŕňajú:

 1. Skladovanie potravín v chladničke alebo mrazničke pri správnej teplote.

 2. Uchovávanie surových potravín oddelene od hotových jedál a ich dôkladné umývanie pred prípravou a konzumáciou.

 3. Skladovanie potravín v správnych obaloch alebo kontajneroch, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie.

 4. Dôkladné varenie a dozretie mäsa a iných bielkovinových potravín, aby sa minimalizovalo riziko otravy potravinami.

 5. Pravidelné kontrola a odstraňovanie potravín, ktoré sa pokazili alebo prekročili dátum spotreby.

Dodržiavaním týchto tipov môžete zabezpečiť, že potraviny budú bezpečne skladované a konzumované.

Neprehliadnite: Ktoré spodné prádlo priťahuje najviac baktérií?

skladovanie potravín Depositphotos

Suché potraviny majú mať svoje vlastné miesto v kuchyni

Každý, kto má aspoň trochu skúseností s varením a uskladňovaním potravín, vie, že suché potraviny sú neoddeliteľnou súčasťou každej dobre zásobenej kuchyne. Môžu to byť rôzne druhy obilnín, múky, cestoviny, strukoviny, sušené ovocie, orechy a mnoho ďalších. Aj keď sa mnohým môže zdať, že skladovanie suchých potravín nie je až tak dôležité, opak je pravdou. Správne uskladnené suché potraviny nielenže zaručujú dlhšiu trvanlivosť, ale aj udržiavajú ich chuť, vôňu a kvalitu.

 • Preto je dôležité mať pre suché potraviny v kuchyni ich vlastné miesto. 
 • Ideálne je mať k dispozícii police alebo skrinky, kde sa dajú uskladniť v zatvorených nádobách alebo pohároch.
 • Vyvarovať by sme sa mali otvoreným obalom, ktoré môžu umožniť prístup vzduchu a vlhkosti, čo môže spôsobiť skazené potraviny a stratu kvality.

Okrem toho by sme mali mať na pamäti aj správne označenie a triedenie suchých potravín. Napríklad by sme mali mať oddelené miesto pre múku, pre cestoviny a sušené ovocie či orechy. To nám uľahčí orientáciu v kuchyni a ich následné použitie pri príprave jedál.

Celkovo je dôležité si uvedomiť, že suché potraviny majú svoje vlastné miesto v kuchyni a ich správne uskladnenie a triedenie nám môže ušetriť nielen čas, ale aj peniaze a dodávať našim jedlám ten správny šmrnc. Takže nezabudnite venovať dostatočnú pozornosť aj svojej suchým potravinám a zaistite im miesto, ktoré si zaslúžia.

Chladnička a skladovanie potravín

Chladnička a správne skladovanie potravín majú veľký vplyv na ich čerstvosť a bezpečnosť konzumácie. Pri správnom uskladňovaní potravín v chladničke môžeme predĺžiť ich trvanlivosť a zároveň minimalizovať riziko kontaminácie a rozvoja baktérií.

Jedným z kľúčových faktorov pri skladovaní potravín v chladničke je správna teplota. V chladničke by mala byť teplota nastavená na 4-5 °C, aby sa zabránilo rýchlemu rozvoju baktérií. Zároveň je dôležité dodržiavať odporúčané teploty skladovania pre jednotlivé potraviny - napríklad mäso by malo byť uskladnené na spodných policiach chladničky, kde je teplota najnižšia.

Okrem teploty je dôležité aj správne zabaliť potraviny, aby sa minimalizovalo riziko úniku pachov a možného znehodnotenia. Ovocie a zelenina by mali byť uložené v špeciálnych zásobníkoch, aby sa minimalizovalo ich kontaminácia baktériami.

Ďalším dôležitým aspektom skladovania potravín v chladničke je pravidelné vyhadzovanie starých a nepoužiteľných potravín. Staré potraviny sú často zdrojom baktérií a môžu ovplyvniť aj čerstvosť iných potravín. Preto je dôležité pravidelne prehľadávať chladničku a kontrolovať, či nie sú niektoré potraviny pokazené.

Správne skladovanie potravín v chladničke môže nielen predĺžiť ich trvanlivosť, ale aj zabezpečiť bezpečnosť ich konzumácie. Dodržiavajte tieto jednoduché tipy a budete mať vždy čerstvé a bezpečné potraviny pri ruke.

Hygiena potravín v kuchyni

V kuchyni je dôležité dbať na hygienu potravín, aby sa predišlo možným infekciám. 

Tu je niekoľko dôležitých zásad pre udržanie správnej hygieny potravín v kuchyni: 

 • Umývanie rúk: Pred manipuláciou s potravinami vždy dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Tým sa zníži riziko prenosu baktérií a vírusov na potraviny. 
 • Čistota pracovných plôch: Pracovné plochy, ako sú stoly, dosky na krájanie a linky, by mali byť pravidelne dezinfikované, aby sa zabránilo kontaminácii potravín. 
 • Správne skladovanie potravín: Potraviny by mali byť skladované v chladničke alebo v uzavretých nádobách, aby sa zabránilo kontaminácii a rýchlemu skazeniu. 
 • Oddelené priehradky a nádoby pre surové a hotové potraviny: Používajte rôzne nádoby a náčinie pre surové a hotové potraviny, aby sa predišlo krížovej kontaminácii. 
 • Teplé varenie: Uistite sa, že potraviny sú dôkladne tepelne spracované, aby sa zabránilo prenosu baktérií.

Dodržiavanie týchto zásad vám pomôže udržať kuchyňu bezpečnú a čistú, čo je kľúčové pre zaistenie zdravého jedálnička pre vás a vašu rodinu.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE