Viac ako 500 hostí si včera prišlo uctiť pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v bratislavskej Starej tržnici. Nechýbala medzi nimi ani hlava štátu Zuzana Čaputová. Zúčastnení si pozreli dokumentárny film od oceňovaného režiséra Matta Sarneckého, ktorý zachytáva nielen detailné pozadie prípadu Kuciak, ale aj dôsledky vraždy dvoch nevinných mladých ľudí, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu.
Hostí na slávnostnej premiére privítal šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy a film s názvom Kuciak: Vražda novinára prišiel prvým slovenským divákom osobne predstaviť režisér Matt Sarnecki spolu s českými koproducentkami Jitkou Kotrlovou, Zuzanou Kučerovou, koproducentom Drewom Sullivanom za organizáciu OCCRP, hlavnou protagonistkou, investigatívnou novinárkou Pavlou Holcovou a Martinom Palánom, generálnym riaditeľom spoločnosti BONTONFILM, ktorá snímku prináša do slovenských kín. Medzi členmi delegácie bol tiež sociológ Michal Vašečka, ktorý v dokumente aj priamo účinkuje, asistentka producentky, investigatívna novinárka a kamarátka Jána Kuciaka Eva Kubániová, kameramanka Anna Smoroňová, zvukár Blažej Vidlička a ďalší tvorcovia.
Zaujme ťa aj: Reese Witherspoon - čomu vďačí za svoju dokonalú postavu?
Okrem Zuzany Čaputovej sa na premiére zúčastnili aj ďalšie známe osobnosti, novinári, blízki spolupracovníci a priatelia Jána Kuciaka, ako aj zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev na Slovensku. Nechýbali ani rodičia a súrodenci zavraždenej dvojice. Na film, ktorý prináša nové informácie o prípade a doteraz nezverejnené materiály, boli zvedaví napríklad manželia Veronika Cifrová Ostrihoňová a Matej „Sajfa“ Cifra, spevák Janko Kuric s manželkou Simonou Bubánovou, komik a influencer František Košarišťan, alias Fero Joke, režisér Juraj Nvota s dcérou, režisérkou Terezou Nvotovou, moderátor Braňo Závodský, novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová či spisovateľ a novinár Arpád Soltész.
Keď Slovenskom vo februári roku 2018 otriasla správa o smrti mladého investigatívneho novinára a jeho snúbenice, málokto si dokázal predstaviť, kam až povedú nitky desivého zločinu a čo všetko táto vražda o Slovensku odhalí. Stopy pôvodne smerovali k talianskej mafii, ale to, čo napokon vyšetrovanie vyplavilo, asi nikto nečakal. Zašifrované správy z telefónu údajného objednávateľa vraždy Mariana Kočnera, tajné videá a rozhovory obnažili prehnitosť celého politického systému na Slovensku. Ukázalo sa, že do vraždy boli nepriamo zapletení práve tí, ktorí sa mali starať o poriadok a chrániť občanov nášho štátu. Prípad Kuciak odkryl korupčný škandál nevídaných rozmerov v krajine, ktorú ovládli oligarchovia a mafia.
Neprehliadni: Kam na dovolenku v roku 2023? Máme zoznam TOP destinácií!
Americký investigatívny novinár, režisér a producent Matt Sarnecki prišiel na Slovensko pôvodne pomáhať pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nemal v pláne o tomto prípade natočiť film. Nápad na nakrúcanie prišiel až neskôr, keď bývalá Kuciakova blízka spolupracovníčka Pavla Holcová dostala od nemenovaného zdroja tajný vyšetrovací spis k prípadu. Informácie zo spisu boli také šokujúce, že sa novinári a filmári rozhodli spoločne o prípade natočiť film. Hlavným iniciátorom nakrúcania bola medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), ktorá je zároveň aj producentom filmu Kuciak: Vražda novinára.
„Je to nikdy predtým nevidený plán fungovania korupcie a svedectvo o sile žurnalistiky. To je tá najdôležitejšia časť príbehu a zároveň Jánov odkaz – niečo, na čo nechcem, aby svet zabudol. Náš dokument je naliehavou pripomienkou rizík, ktorým čelia novinári, a tiež toho, že slobodná tlač funguje ako ochrana demokracie,“ vyzdvihuje nadnárodný význam Kuciakovho príbehu režisér Matt Sarnecki.
Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára prináša cenný zahraničný pohľad na udalosti, ktoré otriasli Slovenskom. Divákom sprostredkuje aj doteraz nezverejnené materiály zo spisu, ako napríklad priznanie Miroslava Marčeka počas policajného výsluchu, konfrontáciu medzi Alenou Zsuzsovou a Zoltánom Andruskóom či zábery zo sledovania Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktoré sa našli v domácom trezore Mariana Kočnera. Nový dokument si budete môcť pozrieť iba v kinách od 23. februára 2023.