Fermentované bylinky - prečo sa oplatí vyskúšať túto metódu konzervácie?

Fermentácia je dokonalým príkladom toho, ako sa život a potraviny spájajú, aby vytvorili dokonalú harmóniu a rovnováhu. Všetky tradičné kultúry na celom svete fermentovali svoje najcennejšie potraviny vrátane sóje, kakaa, hrozna, baobabu, kurkumy, ženšenu a podobne.

Práve v týchto formách sa potraviny používali pri obradoch aj v tradičnej medicíne. Fermentáciou sa všetko zlepšuje – farba, vôňa aj chuť sú výraznejšie. Čo je však dôležitejšie, živiny sa vytvárajú a transformujú na vyššiu úroveň komplexnosti. Nielenže zvyšujú ich množstvo, ale stávajú sa aj oveľa biologicky dostupnejšími pre naše telo.

Fermentované bylinky

Fermentované čerstvé bylinky majú intenzívne sviežu a pikantnú chuť. Fermentácia uzamyká chuť a dodáva im pikantný nádych, a to vďaka kyseline mliečnej.

 • Kým viacročné bylinky ako rozmarín, oregano a tymian si po sušení zachovávajú svoju chuť, jednoročné bylinky ako bazalka, koriander a petržlen strácajú šmrnc.
 • Aj keď ich môžete zmraziť na neskôr, fermentácia je ďalšou konzervačnou metódou, ktorá ponúka významné výhody v oblasti probiotík a aj chuti.

Odporúčame: Syndróm podvodníka alebo „imposter" syndróm - čo to je a ako sa prejavuje?

bylinky

Zdroj: Depositphotos

Poháre na fermentovanie

Obmedzte uchovávanie fermentovaných byliniek na menšie nádoby.

Zatiaľ čo neotvorené poháre majú dlhú trvanlivosť v pivnici alebo inom chladnejšom priestore, keď je pohár otvorený, budete ho musieť rýchlo použiť. Do týždňa alebo dvoch, ak ho uchovávate pri izbovej teplote, možno trochu dlhšie, ak otvorené poháre chladíte.

Čerstvé bylinky fermentované v slanom náleve

Čerstvé bylinky fermentované v slanom náleve sa uchovávajú v soľnom roztoku ako uhorky. Bylinné zmesi sú užitočné do šalátových dresingov, polievok, omáčok, dipov a vaječných jedál, kde extra štipľavá chuť môže zvýrazniť chuť čerstvých surovín. Keďže sa vyrábajú tak rýchlo, môžete ich nechať kvasiť, keď si bylinky prinesiete zo záhrady.

Na začiatok môžete vyskúšať napríklad bylinky s obyčajnou kapustou, mrkvou či cviklou. Vynikajúci je medvedí cesnak, púpavové listy alebo kozonoha. Túto chuť fantasticky osvieži pridanie cesnaku alebo chrenu.

Pripravte si:

 • čistý pohár so zatváracím uzáverom,
 • ťažidlo, ako napríklad kameň (vysterilizovaný) či menší pohár, ktorý sa zmestí cez hrdlo pohára, v ktorom budete kvasiť.

Postup fermentácie:

 • Bylinky a zeleninu nakrájajte nadrobno a v mise zmiešajte so soľou. Základný pomer soli je 15 – 20 g na 1 kg zeleniny.
 • Platí pravidlo, že čím viac soli, tým je kvasenie pomalšie a zelenina chrumkavejšia. Slaná chuť sa časom zjemní.
 • Všetko natlačte do pripraveného pohára tak, aby zostalo cca 1 – 2 cm miesta zvrchu, zelenina by mala totiž pustiť vlastnú šťavu.
 • V prípade potreby dolejte jemne osolenou prevarenou vodou tak, aby bolo všetko ponorené pod hladinou, a navrch položte ťažidlo.
 • Takto nechajte kvasiť pri izbovej teplote 5 – 7 dní. Pozor, nezatvárajte pohár úplne natesno, fermentačný proces vytvára bublinky, ktoré potrebujú ísť von.
 • Potom už len ťažidlo vyberiete, zavriete vrchnáčikom a uskladníte v chladničke.

Neprehliadnite: Ako rýchlo schudnúť bez drastickej diéty? Do leta to ešte stíhate!

fermentácia

Zdroj: Depositphotos

Čerstvé bylinky fermentované v mede

Spôsob fermentovania čerstvých byliniek v mede je vhodný ako ideálna alternatíva k sladkým bylinkovým liečivým sirupom z lekárne, ktoré sú zväčša plné cukru a nežiaducich prídavných látok.

Pre tento účel sú vhodné napríklad rôzne liečivé kvietky, ako podbeľ, púpava, sedmokrásky, ale aj žihľava, lipa či skorocel.

Postup fermentácie v mede:

 • Zaváraninový pohár naplňte bylinkami a zalejete medom.
 • Nechajte stáť 2 mesiace v tme pri izbovej teplote.
 • Po určitom čase začne med fermentovať, vytvoria sa malé bubliny – a tak je to správne.
 • Med potom môžete, ale aj nemusíte scediť.
 • Skladujte na suchom a tmavom mieste.
 • Užívajte po lyžičkách pri chorobe alebo na podporu imunity.
0 komentárov

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE