Opičia láska – aký vplyv má na deti prehnaná starostlivosť rodičov?

Už v jednom z predchádzajúcich článkov sme spomínali zásadnú chybu, ktorú robia rodičia pri výchoveSúvisí s tým, že dieťa sa neosamostatňuje a je v podstate závislé na rodičoch. Je to taký „bič“, ktorý si na seba pletú príliš starostliví a ochranárski rodičia, pretože v konečnom dôsledku sa nesamostatnosť v ďalšom živote vypomstí nielen potomkovi, ale bežne sa stáva, že mladí ľudia, ktorí by mali „vyletieť z rodného hniezda“ a nič im v tom v zásade ani neprekáža, v ňom jednoducho zostávajú a sú rodičom „na krku“, a to často aj po prekročení tridsiatky.

Hovorí sa napríklad o pribúdajúcom počte mladých mužov, ktorým je v „mama hoteli“ pohodlne, dobre a nemajú v podstate dôvod opustiť ho. A za uvedené môže práve „opičia láska“, teda nadmerná a prehnaná starostlivosť rodičov, predovšetkým matiek o svoje deti, no nielen tie malé, ale aj tie, ktoré už prekročili hranicu dospelosti. Prečítajte si o tomto probléme viac a vyjadrite svoj názor v ankete alebo komentároch.

Čo to tá „opičia láska“ vôbec je?

Podľa odborníkov je pre dieťa škodlivé nielen zanedbávanie zo strany rodičov, ale rovnako negatívne život dieťaťa poznačí aj prehnaná starostlivosť rodičov, ktorí sa zvyknú nazývať aj „helikopétovými“ rodičmi, pretože sa takpovediac vznášajú nad dieťaťom a riešia za neho každý problém. Snaha o dokonalosť zo strany rodičov je však kontraproduktívna a výrazne tým škodia nielen dieťaťu, ale v konečnom dôsledku aj sebe v dlhodobejšom horizonte.

Pozri aj: Tehotná Rihanna na módnej šou v Paríži ako ste ju ešte nevideli

prílišná fixácia na matku

Zdroj: Shutterstock®

Opičia láska znamená aj to, že rodič robí prvé aj posledné pre dieťa, ale chybou je, že to nerobí spoločne s dieťaťom. Tým dáva aj dieťaťu najavo svoje pochybnosti o tom, či by danú situáciu alebo problém vôbec zvládlo samé. Neskôr sa to môže dostať až do bodu, keď dieťa sa už vyslovene spolieha, že to, čo treba urobiť, jednoducho urobí starostlivý rodič za neho a začína to brať ako niečo prirodzené. Už sa vlastne ani neusiluje niečo urobiť či dosiahnuť vlastnými silami a len sa „vezie“.

Ako sa to začína a ako sa to končí?

Opičia láska má rôznorodé prejavy i dôsledky. Začínať pritom môže celkom nenápadne, napríklad neustálym upratovaním rozhádzaných vecí namiesto dieťaťa, tiež písaním jeho domácich úloh, neskôr vybavovaním všetkého druhu a končiť to môže dokonca až pri tom, že matka pred dôchodkom varí a perie pre už dávno dospelého syna, ktorý zostal bývať u rodičov. A v reálnych prípadoch zo života mnohé z týchto matiek dokonca platia podlžnosti za svoje dospelé deti a nechajú sa takpovediac vykorisťovať. Bohužiaľ, aj takto niekedy končí opičia láska.

Pozri aj: Ako využiť aviváž nielen na pranie? Tieto šikovné triky musíš poznať!

robenie úloh za dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Úzkostlivosť a nekritickosť – živná pôda opičej lásky

Zdá sa, že aj láska k dieťaťu by mala mať isté hranice. Odborníci vidia problém najmä v tom, že mnohé matky si svoje deti idealizujú a nechcú vidieť ich zlé stránky. Taktiež im tolerujú lenivosť či prešľapy rôzneho charakteru. Namiesto toho, aby si to pripustili a popracovali na týchto nedostatkoch s dieťaťom, radšej urobia všetko potrebné za neho, no a takto len podporujú jeho slabosti. Mnohí z týchto „helikoptérových rodičov“ sú príliš úzkostliví a musia mať všetko ohľadom dieťaťa a aj samotné dieťa nepretržite pod dohľadom.

matka a dospelý syn

Zdroj: Shutterstock®

Podstatou rodičovstva je však niečo iné ako „zahladzovanie“ chýb a prešľapov dieťaťa a robenie vecí za neho. Malo by ísť o postupné prenesenie zodpovednosti na dieťa s prípadnou podporou pri ťažkostiach, keď je niečo nad skutočné sily a schopnosti dieťaťa. To je tou správnou cestou k tomu, aby sa neskôr už vyrastený syn či dcéra v živote bez podpory rodičov nestratili a takpovediac, aby ich „život neprevalcoval“.

Neprehliadni: Chudnutie pôstom – ani prerušovaný pôst nie je zárukou chudnutia

1 komentár
Zdenka Krátka

Zdenka Krátka

16.04.2024 22:13

Na toto si veru treba dať pri výchove pozor...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE