Žena v domácnosti v socializme - čo si podvedome prenáša až do dnešnej doby?

Komunizmus možno interpretovať ako špecifickú reakciu na štrukturálne problémy modernity, pričom môžeme nájsť mnoho paralel s inými časťami Európy s pokrokom v otázkach, ako sú práva žien. Po druhej svetovej vojne sa Európa industrializovala a ženy sa masovo pripojili k pracovnej sile, pretože staré úlohy nahradili nové.

Počiatočná situácia s komunistickými režimami sa od Západu líšila tým, že emancipácia bola riadená zhora – štátny aparát mohol presadzovať oveľa dôslednejšiu politiku ako demokratické vlády.

Na druhej strane v komunistických režimoch nevznikla občianska spoločnosť a feminizmus ako sociálne hnutie sa reálne vtedy nikdy nepresadil.

Žena v domácnosti v socializme

V socializme sa formálne naplnila myšlienka rovnosti – v porovnaní so západnou Európou bolo vtedy zamestnaných oveľa viac žien. Nakoniec sa však sústredili na menej prestížne pozície, aby mali viac času na starostlivosť o domácnosť, ktorá zostala doménou žien.

O rodových rolách v rodine nebolo pochýb, pretože:

 • matka zabezpečovala emocionálne väzby medzi členmi rodiny a zmierňovala prípadné konflikty,
 • ale obmedzovala svoje názory na podporu postavenia otca.

V krajinách východného bloku neboli prijaté myšlienky feminizmu druhej vlny, ktorý sa v západnej Európe a USA rozvíjal od 60. rokov 20. storočia. Vo východnom bloku sa nerozvinula žiadna verejná diskusia o postavení žien v spoločnosti.

Odporúčame: Dámska móda a typy postáv: Pozor na tieto kúsky! Zbytočne vám pridajú na kilách

socializmus

Zdroj: Depositphotos

Postavenie žien v socializme

Vo všetkých spoločenských kruhoch ženy fungovali ako opora pre zvyšok rodiny a často až na výnimky obmedzovali svoje funkcie vo sfére verejného rozhodovania v prospech svojej úlohy v domácnosti.

Téma ženskej emancipácie sa však nikdy nepresadila popri témach všeobecných politických práv a slobody slova.

 • V postsocialistických krajinách to zostáva neukončeným procesom.
 • Dedičstvom komunistickej politiky sú napríklad ženy zamestnané na plný úväzok, ktoré sa popri tom naplno starajú o deti a celú domácnosť.
 • Na druhej strane však prevládajúci model ženy stále zabezpečuje všetky domáce práce, pretože debata o rozdeľovaní a oceňovaní tohto druhu prác sa vedie až v súčasnosti.
 • Nereflektovaným dedičstvom komunizmu môže byť aj to, že vo filmoch zobrazujúcich obdobie komunizmu chýbajú silné a nezávislé hrdinky.

Starostlivosť o domácnosť

Väčšina žien, ktoré žili a aj boli vychovávané v období socializmu, sú až dodnes navyknuté prakticky na všetko. Pracovať na plný úväzok, starať sa na 100 % o domácnosť – variť každý deň, prať, žehliť, upratovať, vychystať deti do školy a manžela do práce a starať sa vzorne aj o vnúčatá a celú rodinu.

Majú však vo zvyku utápať sa aj v problémoch a životoch ostatných, a to len preto, aby svojim priateľom a rodine pomohli, ako sa dá. Negatívnou stránkou toho všetkého však je fakt, že samé na seba už potom vôbec nemajú čas.

Sebavedomie a sebaúcta na bode mrazu

V mnohých prípadoch či dokonca NIKDY tieto typy žien nevedia povedať NIE. A to ani vtedy, keď by možno (určite) chceli.

Psychológovia tvrdia, že takéto správanie je priamym dôsledkom „utrpenia" z detstva. S najväčšou pravdepodobnosťou bolo s týmito ženami už v ranom detstve zaobchádzané bez rešpektu a úcty.

 • To znamená, že ich rodičia zriedka chválili a láska bola podmienená dobrými skutkami.
 • S vekom sa tak pre nich stalo zvykom, že vďaku a lásku si musia zaslúžiť.

Neprehliadnite: Rozkoš zaručená! Ktoré erotické hračky sú pre ženy najlepšie?

upratovanie

Zdroj: Depositphotos

Dá sa to zmeniť?

Určite áno? A ako?

 1. Vaša osobná predstava o vás samotných by nemala závisieť od názoru niekoho iného.
 2. Všetko je o obojstrannej tolerancii a pochopení. 
 3. Dôležité je zamerať sa na vaše vlastné potreby.
 4. Je tiež dôležité prestať s neustálym odkladaním vašich snov na neskôr.
 5. Pamätajte – máte právo na svoje vlastné túžby a ciele.
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE